Baskın 1 – Aksiyon ∼ Gerilim

Baskın 1 | Aksiyon - Gerilim Filmi
Baskın 1 | Aksiyon – Gerilim Filmi

BASKIN 1

 

Orijinal ismi : Serbuan maut

Vizyon tarihi : 3 Ağustos 2012 (101 dakika)

Senaryo ve Yönetmen :  Gareth Evans

Oyuncular : Iko Uwais, Yayan Ruhian, Joe Taslim, Piere Gruno, Ray Sahetapy, Ananda George, Donny Alamsyah, Verdi Solaiman (Sırasıyla Baskın 1 aksiyon filmindeki rolleri : Rama, Mad Dog, Jaka, Wahyu, Tama, Ari, Andi, Budi)

Tür :  Aksiyon, Gerilim

Ülke :  ABD, Endonezya

IMDb Puanı : 7,6/10

 

 

Baskın - Aksiyon Filmi
 Aksiyon Filmi Sahnesi

Baskın 1 Konusu / Film Hakkında

Bolca şiddet ve kan içerek bu aksiyon filminde, özel bir operasyon timi 30 katlı bir binaya baskın düzenleyecektir. Her katında seri katiller, hırsızlar ve çeteler bulunduran bu binanın en üst katında, kalesinin merkezi gibi kullanan uyuşturucu tüccarı bulunmaktadır. Baskın haberinin alınmasıyla örgütlenmeye başlayan suçlular çıkışları da kapatarak özel timden birçok kişinin ölümüne yol açar. Canlarını kurtaran birkaç polis memurunun hayatta kalabilmeleri için, 30 katlı binanın en tepesine çıkmak zorundadırlar.

Kültürleri gereği olsa gerek aksiyon sahnelerinde hollywooda karşı hep daha üstün olduğunu düşündüğümüz Japon, Çin, Kore sinemasına Endonezya’dan sert bir yanıt niteliğinde olan bu film sizi aksiyon sahneleriyle epey bir sürükleyecektir. Hollywood ile ortak yapımı da olsa batının klişelerinden daha uzak, yüz dakika boyunca nefesinizi tutarak izleyeceğiniz harikulade bir örnek sunuyor Gareth Evans. Yönetmen Evans’ın filminde ön planda tutmak istediği şey de zaten senaryo değil. Yıllarca akıllardan çıkmayacak bir dövüş filmi yapma kaygısıyla yola çıkan yönetmen, filmin hikayesinin geçtiği diyarlarda uygulanan bir savaş sanatı olan silatın (pencak silat) tüm görkemini anlatarak aksiyon filmlerinde yeni bir sayfa açıyor.

İlk dakikalarından itibaren seyirciyi içine çeken temposuyla tek solukta izlenen filmde yönetmen seyircisini şaşırtmayı denese de asıl heyecanı senaryodaki küçük oyunlardan ziyade uzun süren dövüş sahneleriyle yakalıyor. Özellikle bilgisayar oyunlarına meraklı seyircilerin seyir zevklerine, o oyunları aratmayacak müzikler eşlik ediyor. Bu müzikler Linkin Park grubunun üyesi Mike Shinoda imzasını taşıyor.

Filmin son sahnesi de 2. filmin geleceğinin apaçık göstergesiydi elbette.

Baskın 2 Konusu ve Fragman

 

Baskın 1 Fragman – Aksiyon Filmi

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.