Parçalanmış Konusu | Split Konusu – Gerilim

Parçalanmış | Split konusu özet yorum yorumlar

Parçalanmış | Split

Orijinal ismi: Split

Süre: 117 dakika

Vizyon tarihi: 17 Şubat 2017 (Türkiye)

Yönetmen ve Yazar : M. Night Shyamalan

Oyuncular:  James McAvoy (Dennis/Patrica/Hedwig…), Anya Taylor-Joy (Jasey Cooke), Haley Lu Richardson (Claire Benoit), 

Tür: Korku, Gerilim, Fantastik

IMDb puanı: 7,3/10

 


Parçalanmış Konusu / Split Konusu

Split Konusu parçalanmış konusu
Split Konusu

Split (Parçalanmış) filmi, M. Night Shyamalan tarafından yazılan ve yönetilen; James McAvoy, Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley‘ninde oynadığı 2016 yapımı Amerikan psikolojik korku filmi olarak karşımıza çıkıyor. Parçalanmış konusu olarak, izole edilmiş bir yeraltı tesisinde, üç genç kızı kaçıran Çoklu Kişilik Bozukluğu hastası Kevin’ın 23 farklı kişiliğini anlatıyor. Kevin’ın sahip olduğu 23 alter egosu içerisinde; onun karanlık kişiliklerinden biri ruhsallığı içinde tezahür eder ve onun insan üstü yetenekleri olan acımasız ve yamyam bir sosyopata dönüşmesine neden olur. Kaçırdığı kızlar kaçmaya çalışırken, Kevin’da iyi huylu kişilikleri ile psikoloğunu uyarmaya çalışır.

Bu film için bir başyapıt dememizin bir sakıncası yoktur sanırım. Saf bir gerilimden öte senaryonun içine psikolojiyi sokan, çocukluk travmaları ile derinleştirilen, beynin gücü ile bilim kurgu-fantastik-doğaüstü arasındaki dengeyi başarıyla kuran bu film, yalnızca gerilim filmli sevenlerin değil, insana dair derinliği seven her türlü seyircinin görmesi gereken bir filmdir.


Parçalanmış Eleştirileri :

Split Konusu parçalanmış konusuSözcü : Parçalanmış eski bir konuyu zeki hamlelerle çözen heyecanlı ve sürprizli bir gerilim filmi….

Variety : “6. His” filminin yönetmeni M. Night Shyamalan’dan akılda kalıcı bir geri dönüş. Yeni “akıl bükücü” filmi geçmiş işlerine de bir gönderme yapıyor..

Habertürk : Parçalanmış”ı Shyamalan’ın en sevdiğim filmleri arasında anmam pek mümkün değil. Ama baştan sona hiç sıkılmadan ilgiyle seyrettiğimi ve de beğendiğimi söylemem gerekiyor.

Hürriyet : Shyamalan için ‘Parçalanmış’, kıpırdanma ve eski günlere hafiften selam gönderme filmi olmuş. Aslında ben, dışarıdaki övgülere paralel olarak daha iyi bir yapıt bekliyordum ama Shyamalan’ın bu son adımı, kendi içinde ilginç, öte yandan ele aldığı konunun klişeleri ve bildik refleksleriyle ilerleyen bir yapımdan öteye gidememiş diyebiliriz…


Parçalanmış Fragmanı : 

https://www.youtube.com/watch?v=8InRsIhly4A

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.