Sağlıklı Uyku Nedir ? Uykusuzluk Zararları Nelerdir ?

Sağlıklı Uyku Nedir ? Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalıdır ? Fazla Uykunun Zararları Nelerdir ? Sürekli Uyuma İsteği Nasıl Geçer ?  Uyumak İçin Ne Yapılmalı ?   Uykusuzluk Zararları Nelerdir ?

 

#Günde Kaç Saat Uyumalıyız ? 

ABD Ulusal Uyku Vakfı verilerine göre ;

 • Yeni Doğanlar (0-3 ay) : Yeni doğan bir bebeğin her gün 14-17 saat uyuması gereklidir fakat 11-13 saat uyku da yeterli olabilir. Yeni doğanların 19 saatten fazla uyumaları tehlikelere yol açabilir.
 • Bebekler (4-11 ay): Tavsiye edilen süre 12-15 saat arası belirtildi. En az 10 saat uyku da yeterli olabilir. Bebekler asla 18 saatten fazla uyumamalıdır.
 • Yürümüye Yeni Başlayan Çocuklar (1-2 yaş): Bu yaş grubunda olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor fakat kabul edilen aralık 9 ila 16 saat.
 • Okul Öncesi Dönem (3-5 yaş): Bu yaş grubu için tavsiye edilen uyku süresi 10-13 saattir. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise önerilmiyor.
 • Okul Dönemi (6-13 yaş): Uyku Vakfı, 9 ila 11 saat arası uykuyu tavsiye ediyor. 12 saatten fazla veya 7 saatten az uykunun ise sağlıklı olmadığı belirtiliyor.
 •  Ergenlik Dönemi (14-17 yaş): Tavsiye edilen uyku süresi 8-10 saat arasında. Uyku Vakfı, 7 saatten az ve 11 saatten fazla uykunun zararlı olduğu görüşünde.
 • Genç Yetişkinler – Yetişkinler (18-64 yaş): Bu yaş grubuna 7-9 saat uyku tavsiye ediliyor ve uyku süresinin 6saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği belirtiliyor.
 • İleri Yaş Grubu (65 yaş ve üstü): Tavsiye edilen uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması tavsiye ediliyor.

#Uyku Kalitemizi Nasıl Arttırabiliriz ? Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Daha Erken Uykuya Dalma
Daha Erken Uykuya Dalma

Uykuya Dalma Süresini Kısaltmak ve Verimli Uyku için yapılması gerekenleri kısaca derledik:

 • Uykulu hissettiğinizde yatağa gidin. Bu sayede siz farkına varmasanız bile vücudunuz, yatak ile uykuyu bağdaştıracak. Oyalanmanızı ve uykuya geçişinizi zorlaştıracak faktörleri ortadan kaldıracak.
 • Uyumanız için rahat bir ortam oluşturun. (Her insanın kendine göre rahat ettiği ışık, ses, sıcaklık, yattığınız yerin rahatlığı, yastık boyutu… vardır. Kendinize göre en uygununu ayarlayın.)
 • Uyarıcı madde içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Kafein, nikotin, tein vb. Gibi uyarıcı maddeler içeren; çay, kahve, enerji içecekleri, sigara, alkol, asitlik içecekleri olabildiğince az tüketin. Eğer kullanıyorsanız da saat 19:00’dan önce kullanmaya özen gösterin. Çünkü beyniniz ne kadar aktif çalışırsa uykuya dalmanız o kadar güçleşir.
 • Gün içerisinde egzersiz yapın. Günortasında veya öğleden sonra düzenli spor yapmanız Verimli Uyku için önemli bir etkendir. Fakat yoğun egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Gün içerisinde uyumayın. Gün içinde yapacağınız kısa uykular, gece uykunuzdan uzun saatler çalabilmektedir.
 • Ilık bir duş alın ve su için. Yatağınıza geçmeden önce yapacağınız ılık bir duş vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Uyumadan önce içilen su ise vücut dengenizi sağlamak için kısa ve etkili bir yöntemdir.
 • Uyku ritminizi ayarlayın. Uyuduğunuz ve uyandığınız saatlerinizin mümkün olduğunca yakın olduğuna dikkat ediniz.

#Uykusuzluk Zararları Nelerdir ?

 

Hastalanma Riski ve Uyku Süresi

Uyku eksikliği – Uykusuzluk pek çok bozukluğun nedeni olarak gösteriliyor. Toplam beş milyon kişinin katıldığı 153 araştırma az uykunun diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve obeziteyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmalar bir kaç gece bile uykusuz kalmanın sağlıklı yetişkinleri prediyabetik duruma sokuyor. Orta dereceli uyku eksikliği bile bu kişilerin vücutlarının kan glükoz düzeyini kontrol etmelerine zarar veriyor.

Uyku eksikliğinde aşılar bile işe yaramıyor ve bu bağışıklık sistemimizi bastırarak bizi enfeksiyonlara daha açık hale getiriyor.

Uykusuzluk,  Kişisel Gelişiminizi de etkiliyor ve psikolojik olarak çöküntülere yol açıyor.

#İnsomnia Nedir ? Uykusuzluk Hastalığı Nedir ?

İnsomnia, genel tanım olarak; uykuya dalmakta ya da uykuda kalmakta zorluk çekme anlamına gelir. Uykusuzluk yaşayan kişilerin sıkça karşılaştığı durumlar; Yorgunluk, Düşük enerji, Konsantrasyon Güçlüğü, Duygudurum Bozuklukları, Stres/Gerginlik…

İnsomnia, Ağırlıklı olarak kadınlarda ve 18-29 yaş arası bireyler de ortaya çıkmaktadır. İnsomnia, Hakkında detaylı bilgiye İnsomnia Nedir ? Uykusuzluk Hastalığı Nedir ?   yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Sağlıklı Uyku Nedir ? Uykusuzluk Zararları Nelerdir ?” için 2 yorum

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.