Şarbon nedir ? Şarbon Belirtileri Nelerdir ? Önlemleri

Şarbon Hastalığı Nedir şarbon tedavisi şarbon belirtileri
Şarbon Hastalığı

Şarbon Hastalığı

Şarbon hastalığı nedir ? Şarbonun Tedavisi Var Mı ?  sorusunun cevabı bir çok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı:

 

Şarbon Hastalığı Nedir ?

Bakteriyel bir hastalık olan şarbon, Antraks olarak da bilinen, ülkemizde çoban çıbanı ve karakabarcık gibi isimlerle de anılmaktadır.Bu hastalık, ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile veya solunum yolu ile geçen ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Şarbon hastalığının mikrobu Bacillus Antracis denen bir bakteridir.

(Bacillus anthracis; Bacillaceae familyasına ait olup çubuk veya çomak şeklinde, gram-pozitif, kapsüllü, aerob ve fakültatif aerob, hareketsiz ve sporla çoğalan bir bakteri cinsidir.Üremesi için oksijen gereklidir. Uygun çoğalma ısısı, 37 derece olduğundan dolayı insan vücudunda üreyebilmektedir. Kendini soğuk ve sıcaktan, zararlı ışınlardan, asitli ortamdan ve kuruluktan korur. Sporlu şarbon basilinin pasif hale getirilmesi için 140 derecede, yarım saat bekletilmesi gerekir.)


Şarbon Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

Şarbon Hastalığı nedir tedavisi nedir nasıl yayılır biyolojik silahDoğal şartlar altında sıcak kanlı hayvanlardan beygir, sığır, koyun ve domuzlar arasında çok yaygın olarak görülebilir. Hastalığa en çok sığırlar duyarlıdır. Genç hayvanlar, ergin ve yaşlılar hayvanlara göre daha duyarlıdırlar. Açlık, yorgunluk, uzun yolculuk, fazla sıcak ve soğuk, iyi beslenememe, fena bakım, organik bozukluklar, iç parazitler ve diğer stres faktörleri hastalığın çıkış ve yayılışında önemli rol oynarlar. Hastalık rutubetli, bataklık ve sıcak bölgelerde diğer bölgelerden daha çok görülür. Önleyici tedbirler alınmazsa büyük kayıplara yol açar.

 • Hasta hayvanların nakledilmesi, hasta veya ölen hayvanların insanlar tarafından kesilmesi veya tüketilmesi, çevreye atılması veya çevrede yırtıcı kuşlar ve hayvanlar tarafından parçalanması, kuşlar, yağmur ve sel sularıyla uzaklara, diğer meralara ve topraklara nakledilmesi buralara bulaşmasına sebep olur. Kan emici sinekler de hastalığı yayabilirler.

Şarbon, meslek hastalığı şeklinde de görülür. Hayvanla meşgul köylülerde, dericilerde, veteriner hekimlerde, patologlarda, kasaplarda rastlanabilir.

Bu hastalık; hayvanlarda sendeleme, solunum güçlüğü, ayakta duramama, titreme ve halsizliklere sebep olur. Kısa sürede öldürür. Ölen hayvanlarda ölümden hemen önce ve sonra ağız, burun ve makattan kanlı bir akıntı gelir. Bu kan akması etkenin kanın pıhtılaşma yeteneğini sekteye uğratması sebebiyle olur. Vücut sıcaklığı artar. Hayvanlarda süt veriminde azalmaya, gebe olanlarda yavru atmaya sebep olur. Zira yüksek mortalite (ölüm oranı) ile seyreden bir hastalıktır.


Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tipleri Nelerdir ?

Şarbon Nedir hastalığı nedir

Hastalığın tiplerine göre belirtileri farklılık gösterir.

 • Deri Şarbonu : Ülkemizde görülen şarbon hastalığı genelde deri şarbonu şeklindedir. Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur. Bu şişlik 1-2 gün içerisinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonrada ağrısız, genellikle 1-3 santimetre genişliğinde ortasında karakteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Deri şarbonunda ayrıca yaranın bulunduğu lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. ( Habis Ödem : Derinin bazı bölgelerinde boyun, göğüs, özellikle göz kapaklarında, ağız içi ve dilde meydana gelir. Mikrobun girdiği yerde hafif ve ağrısız bir kızarıklık görülür. Mikrop, ağızda çoğalırsa kısa sürede boğaza ilerler ve öldürür.)

 

 • Bağırsak Şarbonu : Şarbonlu hayvan etini yiyen insanlarda görülür. Kırgınlık, halsizlik, baş ağrısı, ve terleme meydana gelir. Bulantı, kusma,  (ishal) ve karın ağrısıyla vücut sıcaklığı yükselir. Bazen kanlı ishal görülür. Nabız hızlanır ve bünyesi zayıf insanları 2-3 günde öldürebilir.

 

 • Akciğer Şarbonu :   Sporlu toz ve kılların solunması ile olur. Soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle başlar. Ani bir titremeyle 40-41 °C’ye yükselen, ateşle başlar. Şiddetli kusma vardır. Nabız zayıflar ve hızlanır. 2-3 günde öldürebilir. Şarbonun en tehlikeli formudur. Akciğerlerdeki yoğun dolaşımdan dolayı septisemiye neden olur ve ölüm nedeni genellikle septik şok, cerebral anoksemi’dir.

Şarbon Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir ?

 

Şarbon hayvanlardan insanlara geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Korunma için öncelikle hayvan hastalığı ortadan kaldırılmalıdır.

 • Hasta hayvanlar öldürülür ve cesetleri yakılır veya kireçli çukurlara gömülür. Çukurlar derin olmalıdır. Yüzeyde olursa şarbon sporları solucan ve böceklerle toprak yüzeyine taşınabilirler. Hayvan sürülerini şarbon sporları bulaşık olan otlaklardan uzaklaştırmalıdır. Buradaki otlar yakılmalıdır.
 • Bulaşık ahır artıkları ve gübreler de yakılmalıdır.
 • Hastalık alanındaki ve bu alana yakın bölgelerdeki sağlıklı hayvanlar aşılanmalıdır.
 • Şarbon sporları insanlara yün ve deriden bulaşabilir bu yüzden kuşkulu maddeler yakılıp yok edilmelidir. Hasta insanlarda kullanılan pansuman maddeleri yakılmalı ve madeni aletler sterilize edilmelidir. 
 • Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemelidir, derileri yüzülmemelidir ve etleri tüketilmemelidir.

Şarbon Hastalığı Tedavisi Nedir ?

Şüpheli durumlarda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tedavinin başarılı olabilmesi için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Şarbon tedavisinde kullanılan yöntem antibiyotik tedavisidir. Bir çok antibiyotik şarbon bakterisini yok edebilir. Akciğer şarbonu olan hastalarda yüksek dozlarda antibiyotik verilir. Süresi yapılan testler sonucu bakterinin hala vücutta olup olmadığına bağlıdır. Deri şarbonu olan hastalarda ise, yaraların olduğu deri bölgesine pansuman yapılır. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek yoktur. Ayrıca şarbon insandan insana bulaşmadığından hastanın yakınlarına herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Şarbonun her üç formu da tedavi edilmediğinde öldürücüdür. Tedavi edilmeyen deri şarbonu vakalarının %10-20’si ölümle sonuçlanabilir. Tedavi ile bu oran % 0-3’e inmiştir. Bağırsak şarbonunda ölüm oranı tedaviye rağmen % 25-75 arasındadır. Akciğer şarbonu ise neredeyse her zaman öldürücüdür.Şarbon Hastalığı Ülke Gündemine Nasıl Yansıdı ?

Bir zamanlar biyolojik silah olarak da kullanılan Şarbon Hastalığı hakkında Türkiye’de olanlar : 

 • Türkiye son günlerde Ankara, İstanbul Silivri ve Sivas Gürün ilçelerinde görülen şarbon vakası ile diken üstünde yaşarken 20 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bir değişiklik dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı “Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ”e geçici madde ekleyerek et ithalatındaki denetimlere istisna getirildi. Değişiklikte, “Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin geçici 3’üncü maddesi bu Tebliğ kapsamı dışındadır” ibaresi yer aldı. İthal etler denetlenmeden satışa sunulacaktır.

 

 • Türkiye’den narenciye ve domates başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri ithal eden Rusya, sık sık ülkesindeki gıda güvenliği şartlarına uymadığı gerekçesi ile binlerce ton gıda maddesini Türkiye’ye iade ediyor. 

 

 • Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Günkırı beldesinde meydana gelen şarbon vakasında, bir hafta içerisinde 81 büyükbaş hayvan telef oldu. İlçe karantina altına alındı. Diğer yandan İstanbul’da Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, 48 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastaneye davet edildi, 6 kişide deri şarbonu vakası görüldü. Bakanlık, tedavinin ardından 6 hastanın da taburcu edildiğini bildirdi. (5 eylül 2018)

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;

“Elin oğlu, ülkesine domates alırken, et ve canlı hayvan alırken kontrol ediliyor, kendi insanının sağlığını düşünüyor. İthal ettiği ürün, sağlığa zararlı ise ülkesine dahi sokmuyor. Ayıplı malı ya geri gönderiyor ya da imha ediliyor.

Bizde ise, Saray ve atanmış bakanlarının güdümünde, yeterli denetim yapılmadan hastalık saçan gıda ürünleri ve şarbonlu hayvanlar Türkiye’ye sokuluyor.

Asıl soru şu;

Hasta hayvan ithal edip, etini kendi vatandaşına yediren, bedelini de “Dış güçlere (!)” Dolar olarak ödeyen sorumsuz bir yönetime, dünyada tanık oldunuz mu?

Ne diyorduk, “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.”

 

CHP Mersin eski Milletvekili Fikri Sağlar birçok ilde baş gösteren şarbon hastalığının Brezilya’dan Mersin’e gelen ‘Nada’ adlı gemideki 25 bin büyükbaş hayvandan yayıldığını söyledi. Sağlar SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu gemi 27 günde Brezilya’dan Mersin’e geldi. Birçoğu bu yolculuk sırasında hastalık kaptı ve kontrolsüz biçimde yurda dağıtıldı. Bu ticaret hem ülkenin hayvancılığını hem de halk sağlığını ilgilendiriyor” diye konuştu.

 

Şarbon Hastalığı Nedir ?
Şarbon Hastalığı Nedir ?
Kayseri’de 2 mahallede şarbon hastalığı karantinası

Şarbon paniğinin etkisi devam ederken Kayseri’den de şarbon karantinası haberi geldi. Alınan bilgilere göre Bünyan ilçesi Büyüktuzhisar Mahallesi ile Pınarbaşı ilçesinin Üçpınar Mahallesi’nde şarbon karantinası uygulanıyor.

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.