Travma – Steve Hamilton

 

Travma kitap özeti - Steve Hamilton
Travma – Steve Hamilton

Travma Kitap Basım Bilgileri

Adı : Travma

Yazarı : Steve Hamilton

Baskı Tarihi : Mayıs 2011

Sayfa Sayısı : 402

Kitabın Türü : Roman, Edebiyat, Gerilim

Yayınevi : Koridor Yayıncılık

Çeviri : Ender Nail

 

Travma Kitap İncelemesi / Travma Kitap Özeti

“Gerçek hayata hoşgeldin evlat.”

 

Bir çocuk düşünün, başına gelen çok kötü bir olay yüzünden travma geçiriyor ve konuşmak istemiyor. Ancak kıskandıracak şekilde iyi duyabilen Mike aynı zamanda bir kilit ustası. Bu yeteneği çırak olarak başladığı bir anahtarcıda patronu tarafından keşfediliyor.

Ve kitabın geri kalanındaki hikayeyi de az çok ortaya döküyor burada. Mike kilitlere öylesine bir ilgi duyuyor ki saatlerce bir kilit mekanizmasını inceliyor, kurcalıyor ve bunu her gün yapıyor. Artık öyle bir hale geliyor ki açamadığı kilit, kapı ve kasa kalmıyor.

Tabii bu özelliğini öğrenen suçlular tarafından kilit adam olarak anılıyor. Çevresini kaplayan suçlular ile iş birliği içerisinde çalışmaya başlayan Mike’ın başından bela da eksik olmuyor tabii ki.

Bu kitapta; macera, dram, aşk, ihanet… ne ararsanız var diyebiliriz.


Kitaptan alıntılar

“İnsanların çoğu dinlemeyi bile bilmiyorlar.İnanın bana.Çoğunlukla konuşma sırası yeniden kendilerine gelsin diye karşındaki insanın susmasını bekler yalnızca…”

“Gereksiz konuşmak genel bir prensiptir değil mi?”

“Kafamda o korkunç günden beri yankılanan ses ,yayına hiç ara vermeyen içsel radyom halini almıştı.”

“İçime atmadım. Hazırlamak için uğraşmak, anılarımı deşmek zorunda değildim. Hep aklımdaydı. Yanımdan hiç ayrılmayan yoldaşımdı sanki. Sağ elim gibi.”

“Geçmişe şöyle bir bakıyorum da belki de herkes için çok zor bir çocuktum.Bana yardım etmek istediklerini biliyorum. Ayrıca bunun karşılığında bir şey de vermiyordum. Sorun onların bana yardım edebileceklerini düşünmememdi.”


New York Times : “Sözcüklerle tarif edilemeyecek kadar derin.”

Booklist : “Müptelası olacaksınız.”

Michael Connelly : “Uzun zamandır bu denli büyüleyici bir kitap okumamıştım. Travma;  cesur, gerçekçi ve dolambaçsız okunacak, hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman.” 

 

Özgün içeriğiyle en iyi roman dalında 2011 yılının Edgar Ödülüne layık görülen bu kitap; karakterleri yalnızca belleğinize kazımıyor, aynı zamanda kombinasyonlar ve olasılıklar hakkında sizi kışkırtıcı bir yolculuğa davet ediyor.

 

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.