Dil – Çerçeveleme Yöntemleri

Dili Doğru Kullanma

Çerçeveleme Yöntemleri, Çerçeveleme Kuramı, Çerçeveleme Politikası ve Çerçeveleme Etkisi hakkında bilgi sahibi olduğumuzda; “İletişimde Algının Önemi , İletişimde Algılama” başlıklarını da doğru bir şekilde kavramış oluruz. Etkili İletişim Nedir – Etkili İletişim Örnekleri – Kişisel Gelişim Rehberi – Etkili İletişim Nasıl Olur – Etkili İletişim Kurmak İçin Yöntemler

 # Doğru İletişim : Çerçeveleme Yöntemleri

Çerçeveleme Yöntemleri
Dili Etkili Ve Doğru Kullanma – Çerçeveleme Yöntemleri

   İletişimdeki Çerçeveleme Yöntemleri hakkında bilgi sahibi olduğumuzda, aleyhimize olan bir durumu rahatlıkla lehimize çevirebiliriz. Aslında Çerçeveleme Yöntemlerine hiçbirinizin yabancı olduğunu sanmıyorum. Aşağıdaki sözleri günlük hayatında “Hiç duymadım.” diyen birisi çıkmayacaktır:

Anne-babaya : “Anne, vazo kırıldı ama bak zaten çok kötüydü, yenisini alırız.”

Çocuğa : “Herkes bu çocuğa geveze diyor ama belki de çok zeki ve söyleyecek çok fazla şeyi var.” ya da sessiz ise “Hiçbir konuda fikri yok gibi görünüyor ama aslında iyi bir gözlemci.”

Arkadaşlara: “Ben gelemeyeceğim ama zaten tatsız bir günümdeyim, bensiz daha iyi eğlenirsiniz.”

Müşteriye : “Fiyatı çok yüksek olduğundan hatalı bir seçim gibi görünebilir ama düşük yakıt tüketimi ve düşük yedek parça fiyatları ile çok kazançlı bir seçenek.”

Bazen de kendimizle ilgili bir konuda yeniden çerçeveleme ihtiyacı duyarız.

Sınavı kazanamadım” demek yerine : “Bir sonraki sınava kadar daha çok zamanım olacak ve daha iyi bir sonuç alabilirim” deriz.


 İletişimde Algılama Nedir ? İletişimde Algı Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Padişah ile Rüya tabircisi

   Padişah, bir gece rüyasında, tüm dişlerinin teker teker döküldüğünü görür. Uyanınca heyecanla hemen sarayın rüya tabircisini çağırtır, rüyasını ona anlatır ve dişlerinin dökülmesinin ne anlama geldiğini sorar.Rüyayı dinleyince tabircisinin rengi atar, korkarak, titreyerek: “Padişahım huzurunuzda yalan konuşamam, beni bağışlayın rüyada dişlerin dökülmesi çocukların ölümüne işarettir. Çocuklarınızın hepsi sizden önce ölecek. Yani bütün çocuklarınızın ölümünü göreceksiniz” der. Bunu duyan padişah çılgına döner ve “Bu nasıl tabir, vurun şunun başını!” der. Tabircinin başı kesilir.

Bu olaydan sonra merakı ve endişesi iyice artan padişah, bu olayın gizlenmesini emreder ve ülkesinin her tarafına adamlarını göndererek en üstün tabircilerden birini saraya getirtir. Ona gördüğü rüyayı aynen anlatır ve heyecanla tabircinin ağzına bakar… Tabirci gayet sakin ve alimane bir tavırla: “Sultanım sana müjdeler olsun, Allah sana o kadar uzun ömür verecek, o kadar uzun yaşayacaksın ki; bütün çocukların senin yaşadığını görecek” der. Buna çok sevinen padişahın kalbi rahat eder, gözler yaşarır, tabirciye dualar eder, çeşitli hediyeler ve altınlarla onu mükafatlandırır ve onu sarayına alır.


   Bu hikayede de görüyorsunuz ki çerçeveyi değiştirmek algıda da değişiklik yapma imkanı veriyor. Şimdi bazıları gibi çerçeveyi değiştirmenin politik bir yaklaştım tarzı olduğunu -ki politik yaklaşım tarzı bizim kültürümüzde olumsuz bir yer edinmiş olmasına rağmen iletişimde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.- yağcılık olduğunu hatta biraz daha ileri gidip yalakalık olduğunu düşünenleriniz olacaktır elbet. Ama unutulmaması gereken bir durum var ki o da insanlar olumsuz ifadelerden hoşlanmazlar ve rahatsız olurlar. Bu hepimiz için öyledir.


 

Çerçeveleme Çeşitleri Nelerdir ?  Çerçevelemede Değişiklik Nasıl Yapılır ?

   Çerçevelemede ilk aklımıza gelen zamanı çerçevelemektir, çerçevelemede zamanın önemi çok büyüktür. Bir toplantının 10 dakika süreceğini bilen biri ile bir saat süreceğini bilen kişi aynı şekilde davranmayacaktır. Uzun zaman çerçeveleri, bireyleri birbirlerini daha iyi tanımaya yönlendirirken kısa zaman çerçeveleri, göreve/hedefe kilitlenmeye yönelik olacaktır.

 

Doğru İletişim Teknikleriyle Karşıdakiyle Anlaşmak

 

Dili Etkili Kullanmak, açısından geleneksel çerçevelemeyi göz önünde bulunduracak olursak üç çerçeveden söz etme ihtiyacı duyarız:

  1. İstenen Sonuç
  2. Sorun veya Başarısızlık
  3. Sanki

 

 

Çerçeveler ister istemez dikkatin yönlendirilmesinde ve olayların yorumlanmasında etken bir rol oynayacaktır. “Bu sorunun artık bitmesini istiyorum“, “Artık sigarayı bırakmak istiyorum“, “Artık borçlarımdan kurtulmak istiyorum” gibi yaklaşımlar soruna odaklanmış insanın sözleridir. Çözüme odaklı istenen sonuç çerçevesinin uzağındadır ve soruna odaklı yargılarla hiç bir sorunumuzu çözemeyiz.

 İstenen sonuç çerçevesini ortaya koymak için olumsuz cümlelerle ifade edilen bir durumu olumlu sözcüklerle, cümlelerle yeniden çerçeveleyerek, sorun/başarısızlık ifade eden cümleleri istenen sonuç cümlelerine dönüştürerek olumsuz bir durumu olumlu bir yöne çekeriz.

İşlerin yolunda gitmemesi” sorunu,

İşlerin daha iyi hale getirilmesi” şeklinde çerçevelendirilebilir.

   Bir başarısızlık ifade eden bir cümleyi değiştiririz. Olumlu bir yaklaşım ifade eden bir cümle kurarız. İmkansız gibi görünen bir durumu bir an için olabilirliğini göz önüne sermekle de çerçeveyi değiştirebiliriz:

Sanki her şey yoluna girecek ve sen rahat bir nefes alacaksın.

 

Çerçeveleme Yönetimi, iyi bir damıtma ve demleme becerisi ile mümkündür. İletişimde eldeki verileri iyi bir süzgeçten geçirip zamanın elverdiğince belli bir süre düşünce platformunda yoğurmak bize büyük bir avantaj sağlayacaktır.Çerçeveleme Yönteminin Kişisel Gelişiminize olan etkisini ve karşınızdaki insanlara olan Psikolojik etkilerini göz ardı etmemek gerekir.

UYARI : İletişimde Beden Dili %55, Ses Tonu %38, ve Sözcükler %7’lik bir öneme sahiptir. Yani ne söylediğiniz kadar onu nasıl söylediğiniz de önemlidir.

 

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Dil – Çerçeveleme Yöntemleri” için bir yorum

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.