Dil – Sonuç Odaklı Düşünmek

Sonuç Odaklı Düşünmek
Sonuç Odaklı Düşünmek

SONUÇ ODAKLI DÜŞÜNMEK

Sonuç Odaklı Düşünmek, Sonuç Odaklı Yaklaşım, Sonuç Odaklılık, Sonuç Odaklı Olmak Nedir Etkili İletişim Nedir – Etkili İletişim Örnekleri – Kişisel Gelişim Rehberi – Etkili İletişim Nasıl Olur – Etkili İletişim Kurmak İçin Yöntemler

Eylemler ya da olayların sonuçları, kişilere, bakış açılarına göre, istenene göre değişecektir. En olumsuz olduğu düşünülen bir sonuç bile istenilen sonuç haline getirilebilir, yeter ki sonuç odaklı düşünelim.

 

Eylemlerimizi yönlendiren amaçlarımızdır. Çerçeveleme Yöntemleri konusunu okuduysanız eğer oradan hatırlayacaksınız, ortaya koyacağımız yaklaşımları elde etmek istediğimiz sonuçlar belirliyordu. İletişimde çıkan sorunların başında “Bu konuşmayı neden yapıyorum, bu konuşmada neyi hedefliyorum, amacım ne?” sorularını sormayı unutmak yatar. Amacın unutulduğu durumlarda da konuşmayı çerçeveleme de sorunlar yaşarız.

Sonuç Odaklı Düşünmek
Sonuç Odaklı Düşünmek

Bazen öyle sorunlar yaşarız ki işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Mesela, bir aile yemeğe çağırmıştır ve bir akşam yemeği yenecektir. Yemekte konu siyasetten açılır, bu kişi hem kendisinin hem de öteki insanların yemek yediğini unutur ve ülkeyi kurtarmanın tek yolunun bu yemek sohbeti olduğunu sanarak öyle ciddileşir ki herkesin tadı tuzu kaçar. Ya da bir beyin fırtınası toplantısında fikirler havada uçuşurken, birinin durmadan “olmaz böyle bir şey, çok mantıksız, saçma…” gibi sözler söylediğini düşünün. Bu insana birilerinin bu toplantının bir beyin fırtınası toplantısı olduğunu hatırlatması gerekir.(Yapıcı Eleştiri)

 

Az çok üzerinde durmak istediğimiz konuyu yakaladığınızı düşünüyorum. Amacımız, iletişimi kendi istediğimiz alana kanalize etmek değil mi? İletişim içinde olduğumuz kişi/kişiler içinde bulundukları zaman ve mekanda yaşadıkları olaydan bir sonuç çıkarırlar. Ama çıkarılan bu sonuç her zaman istenilen bir sonuç olmayabilir. İşte burada Dili Doğru Kullanma yargısı devreye girer:

“Yeni bir istenen sonuç.”

Kişi, çok ciddi mücadeleler veriyor, elinden geleni yapıyor ama başı dertten kurtulmuyor ve kadere sığınıyor. Peki, bu durumda ne yapmak gerek? İşte burada kişiyi yönlendirmek gerek. Yaşanılan bütün olumsuzlukların insanı daha da güçlendiren tecrübeler olduğu hatırlatıldığında “istenen sonuç”a ulaşma konusunda ilk adım atılmış olur.

Sonuç odaklı düşünmeyi anlayabilmemiz için Milton Erickson‘un kendini Hz. İsa sanan bir hastasına söylediği sözlere bakalım:

“Güvenlik ve emniyet duygusuna sahip olmak önemlidir. Her şeye karşı hazırlanmış olmak duygusu. Olabileceklere karşı tam donanım ve bilgi sahibi olmak. Bunlarla karşılaşabilir ve baş edebilirsin. Halledemeyeceğin bir durumla yüz yüze gelmek de iyi bir öğrenme biçimidir. Sonra bunun üzerinde etraflıca düşün ve bu öğrenimin birçok farklı yolda ne kadar kullanışlı bir şey olduğunun farkında var. Tüm bunlar güçlü olduğun yanları değerlendirmeni sağlayacaktır. Ayrıca yine tüm bunlar kendi güvenliğin dışında da daha fazla kullanmaya ihtiyacın olacak alanları da keşfetme imkanı sağlar. İyi veya kötüye tepki vermek ve onların uygun bir şekilde üstesinden gelmek… Yaşam içindeki gerçek keyif budur.”

 

“Yeni bir istenen sonuç ortaya koymayı nasıl pratiğe aktarabilirim?” diye düşünmeye başladıysanız şu anekdot size yol gösterici olacaktır:

Büyük bir bilgisayar firması bilgisayar mühendisliğinden mezun olmuş elemanlar almıştır. Mühendislerden biri, öyle büyük bir hata yapar ki, bu şirketi 30.000 dolar zarar sokar. Mühendis, kara kara düşünmeye başlamıştır ve patronun kendisini çağırdığı söylenir. Patronun karşısına çıktığında: “Biliyorum, beni kovacaksınız.” der. Patron gülümseyerek der ki : ” Hayır, seni nasıl kovarım, sadece eğitimin için 30.000 dolar harcadık” der. Yaklaşım karşısında çok mutlu olan eleman, işine sıkı sıkı sarılacak ve yapmış olduğu bu hatayı telafi etmek için elinden geleni yapacaktır.

 

Sorular: Sonuç odaklı düşünmeye başlamak için öncelikle şu soruları sormalısınız: Tam olarak elde etmek istediğim ne? Karşımdaki insan ne istiyor, ben ne istiyorum? En kötü sonuç ne olabilir? sonucu elde edinceye kadar ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Sorunları, yararlı hale getirmek için neler yapabilirim?
Uygulama: Bu yazının asıl amacı, öğrendiklerinizi gündelik yaşamda uygulayabilmeniz olduğunu unutmayın. Karşınıza çıkan sorunların sonuçlarını tekrar gözden geçirin. Değişik bir bakış açısı yakalamaya çalışın. Bununla birlikte, farklı olanı görebilmenin en güzel yollarından biri de başkalarıyla paylaşmaktır. Değişik kişiliklere sahip insanlar “Yeni bir istenen sonuç” elde edebilmenizde büyük faydalar sağlayabilir. Kendi dışınızda gelişen olayların sonuçları üzerinde de beyin jimnastiği yapabilirsiniz. Dil cambazı olmak istiyorsanız, bol bol uygulama yapın ve uygulama sonucunda “değerlendirme” yapmayı unutmayın.

 

Örnek ;

 

Sorun: Özveri gösterdiğim halde, eşim çok duyarsız ve ben bunu ifade edemiyorum.
Sonuç Yeni Bir İstenen Sonuç
Duygularımı, açıkça ifade edememem korkak  olduğumu gösterir. (Genelleme)

Duygularımı açıkça ifade etmem güçlü ve cesur olduğumu gösterir. (İstenen sonuç)

Kendime, eşime ve iletişim içinde olduğum bütün insanlara karşı uyumlu, hoşgörülü ve bilinçli davranmayı öğrenebilirim. (Alternatif istenen sonuç)

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.