Sabah Stres İle Başa Çıkmak İçin 4 Basit Yöntem

Sabah Stres İle Başa Çıkma Yolları
Sabah Stres İle Başa Çıkma Yolları

Sabah Stres İle Başa Çıkmak İçin 4 Basit Yöntem

Stresli bir sabah ile güne başladıktan sonra stresli bir gün geçirmek çok da şaşırılacak bir durum değildir. Bu durumu uygulayacağınız 4 basit yöntem ile aşabilirsiniz :

1- Sabah Stresi İle Başa Çıkmak ; Erken Uyanın.

Açıkçası, her üretkenliği artıran makale veya kaygıyı giderici kendi kendine yardım makalesi bu durumdan bahsetmektedir. Sabah Stres İle Başa Çıkmak İçin; Güne rahatlayarak ve sabahları kendinize daha fazla zaman ayırarak, diğer insanların taleplerine cevap vermeden önce, güne kendi isteklerinizle başlayabilirsiniz. Sabah kendinize daha fazla zaman ayırmanız, işe/okula gidip gelmeden önce yanıt vermeniz gereken bildirim trafiğini veya acil bir e-posta gibi beklenmeyen aksiliklere yer açmanıza veya kendinizi şımartmanıza da yardımcı olabilir. Bu sayede sabah saatinizin daha uzun süre “sahibi olabilirsiniz”, daha uzun süre reaktiflikten uzak kalabilirsiniz. 10 ila 15 dakika bile önemli bir fark yaratabilir.

Günde kaç saat uyumalıyız →

 


2- Sabah Stresi İle Başa Çıkmak ; Nazik Bir Şekilde Uyanın

Uzmanların açıklamalarına göre, vücudumuzdaki Kortizol seviyesi uyandığımız da daha yüksektir. Durum bu şekildeyken yüksek ve rahatsız bir ses ile uyanmak veya sarsılarak uyanmak isteyeceğiniz en son şeydir. Sabah Stres İle Başa Çıkmak İçin; Alarmınız için daha yumuşak bir müzik seçmeniz veya sevdiğiniz bir şarkıyı seçmeniz daha uygun olacaktır. Ardından, gün içerisinde yapacaklarınızı düşünerek yatakta birkaç dakika geçirmeniz, sizi yeni güne hazırlayacaktır.

( Kortizol = vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur.)

 


3- Sabah Stresi İle Başa Çıkmak ; Günlük Üç Metodu

Sabah Stres İle Başa Çıkmak hakkındaki 3. başlıkta: Hayatımızda, kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmak, gün boyunca stres ve kaygıdan uzak kalmak için güçlü bir stratejidir. Bu strateji sayesinde sabah stres ile başa çıkmak konusunda da önemli yol katedilebilir.

  • Artan yaşam memnuniyeti ve iyimserlik, daha iyi sağlık ve uyku kalitesi ve daha bağlantılı ilişkiler dahil olmak üzere günlük bir şekilde devam eden bu durumların ciddi olumlu etkilerinin var olduğu bilinmektedir.
  • Kendi davranışlarımızın, çevremizdeki insanların davranışlarının ve değer verdiğimiz konular hakkında gözlemler yaparken veya içsel olarak yorum yaparken, genellikle kendi çıkarlarımızla ilgili çıkarımlarda bulunuruz. Bu nedenle, olumlu davranışlarınız hakkında “palavra atmak“, çoğumuzun alışkın olduğu olumsuz konuşmak yerine, daha olumlu bir benlik duygusunu (yani, artan özgüven ve benlik saygısını) güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Sabah Stresi İle Başa Çıkmak için ; Basit bir soru ile güne başlayabilirsin : “Bugün kendin için ne istiyorsun ?” Bu umudun, hayal ettiğin ya da dilediğin her şey olabilir.Bunu yaparken de kendini sansürlememeye çalış. Örneğin; Daha iyi bir çalışma performansı, daha güçlü bir vücut, insan ilişkilerine güvenmeye çalışmak, daha fazla bilgisayarda vakit geçirmek, daha fazla oyun, kendime daha az baskı kurmak…

 

Kasten yaşam standartları, övgü ve istek arayışında olan şey, normalde fark edilemeyecek olanı yüzeye getirerek, kendimizi ve dünya hakkında var olan inançlarımızı dışsallaştırmamıza ve hayata geçirmemize izin verir. Bu da, bize bir kontrol duygusu kazandırmamıza yardımcı olur ve bizi, reaktiflik halinde kalmaktan ziyade zihinsel durumumuzu proaktif olarak ele almamıza yardımcı olur.

 


4-  Sabah Stresi İle Başa Çıkmak ; Sosyal Medyadan Uzaklaşın

İdeal olarak, telefonlarımız ile aynı odada uyumamız sağlığımız için önerilmez. Çünkü; biyolojik saatimizi veya kardiyak ritimlerimizi olumsuz etkileyebilir, kabuslar görmemize, sık sık uyanmamıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden uçak moduna alıp uyumamızı veya kapatıp uyumamızı tavsiye ederler.

“Birçoğumuz daha fazla netlik ve odaklanma istiyoruz, ama sabah ilk yaptığımız şey, beyinlerimizi sosyal medya, e-postalar veya diğer gerici kitlesel dikkat dağıtıcı silahlarla bulutlaştırıyoruz.”  Sabahları beynimiz nasıl başlarsa, genellikle gün boyunca o şekilde çalışmaya devam edecektir.

 


Pek çoğumuzun fark etmediği durum; zihinsel durumumuz üzerinde gerçekten ne kadar kontrol sağlayabileceğimiz. Reaktiviteyi değiştirmek ve kasten proaktif olarak başlamak muhtemelen hayatınızın her alanına pozitif bir dalga etkisi olacaktır. Düzenli bir sabah rutini oluşturarak gününüze nasıl başladığınıza dair birkaç değişiklik yapmak, sabah stres ile başa çıkmak için ciddi etkilere sebep olacaktır.

Paylaşın !

Serbest Yazı

Serbest Yazı

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.