Vicdanı Eksik İnsanlar

Her insanın vicdan sahibi olduğunu düşündüğüm bu zamanlarda , yaşadığım gördüğüm okuduğum ve tanık olduğum o kadar hal ve durumdan şunu anladım ki vicdanlar hala tertemiz.O kadar kullanılmamış ki insanoğluna ait olan insanı insan yapan temel ögelerden biri olan vicdan adeta günümüzde yok denecek kadar azalmış.Sorgusuz sualsiz her şeyin başında gelirdi oysa,vicdan.

insanların bu denli değişime uğramaları, uğratılmaları insanlığın yok olmaya başladığına tanıklık ettiriyor beni.

Vicdanımızı bizler hem bireysel hem toplumsal ne zaman kaybettik?

Ne zaman insanlığın verdiği kimliği, insanlık dışına ittik.
Şöyle bakınca geçmişe, ne kadar temiz bir dünya.

Çocukların  sokaklarda çiçeklerle böceklerle güvende oynadığı. Yaşlıların gönül rahatlığı ile evlat bildikleri komşu çocuklarına güvendiği, aile ve akraba bağlarının güçlü olduğu. Kimsenin kimseye karışmadığı yargılamadığı,özel günler ve bayramların birlik içinde olduğu dünlermiş.

Evlerde kapılar kilitlenmezmiş  misal, kimse kimsenin namusuna malına  göz dikmezmiş. Kimse kimsenin umudunu çalmazmış. Kimse haksızlık etmezmiş.Adaletin Hz Ömer’den miras kaldığına inanılır öyle yaşanılırmış.

Ya şimdi?

Her gün bir cinayet haberi sunulmadan kapatılmayan akşam haberleri. Her akşama damgasını vuran hırsız esnaf kargaşası,hırsızların dolandırıcıların çeşitli metotlarla insanları sömürmesi.Küçük yaşta yapılan evlilikler…Namus ve kadın cinayetleri…Ve nice sayamadığım gün içinde yaşanmasa yokluğunu bildiğimiz artık görmek istemediğimiz o haber bültenleri.

Tüm bunların kaynağının vicdandan başlayıp vicdanda son bulduğuna inanırım.

ki insanlar üzerilerine ezelden dikilmiş olan o vicdanlarını her daim kullanırlar.

Bizler de  özlem içinde olduğumuz ,görmek istediğimiz o dünyanın içinde kalan yarınlarımızı huzur içinde geçiririz.

Nuray Altay Püsküllüoğlu

  • Son Yazılarım
Paylaşın !

Kedili Yazar

Kedili Yazar

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.