YÜREKLİLİK KADINLIĞIN TEMELİDİR

YÜREKLİLİK KADINLIĞIN TEMELİDİR

Herkesin dilinde bir kadın hakkı lafı ! Kadınlara imtiyazlı davranılması gerekiyormuş gibi! Mevzumuz kadının hakkı değil insan hakları olmalı ! Sadece kadına değil erkeğe, hayvana ve hatta cansız varlıklara bile tecavüz edilebilen bir devre doğmuşken neden sadece kadın ?

“Hz.Havva Hz.Adem’in kaburga kemiğinden oluşturulmuştur.” İnancı yüzünden ise tek bir sorum var: Başlangıç öyle olsa da sonrasında hangi erkek çocuk doğurmuş ? Hangi erkek tek başına üreyebilmiş ? Eğrelti otu musunuz arkadaşım ? Erkeklere kötü haber; İngilizler kadınların kendi kendilerine hamile kalıp eğrelti otuna rakip olmaları için çalışma yapıyorlar !

Amazon Kadını-Xena

Temel yaradılış amacı insan bedeninin üremek iken neden birbirinizle kavganız ? Üremek için ve dünyada sağlıklı toplumlar oluşturabilmek için birbirimize ihtiyacımız var ve de insan olduğumuzu unutmadan birbirimizin haklarına saygı duymaya !

Kovboy Kadın-Calamity Jane

Bu yazdıklarımı okuyunca bana kızanlar elbette ki olacak ama ben şunu fark ettim ki bizler kadın hakları dedikçe ataerkil yapı daha fazla uğraşır oldu. O yüzden insanların önce “insan” haklarını bilmeleri gerektiğini düşünerek yazıyorum bu yazıyı. En temel olanları şuracığa sıraladıktan sonra yazının asıl konusuna geleceğim:

 1. Yaşama Hakkı 
 2. Sağlık Hakkı 
 3. Eğitim Hakkı 
 4. Mülk Edinme Hakkı 
 5. Seyahat Hakkı 
 6. Haberleşme Hakkı 
 7. Kanun Önünde Kendini Savunma Hakkı 
 8. Hak Arama Hakkı 
 9. Seçme ve Seçilme Hakkı 
 10. Özel Yaşamın Gizliliği Hakkı 
 11. Devlet Hizmetlerinden Eşit Olarak Yararlanma Hakkı

Şimdi birkaç sorum olacak:

 1. Kadın tecavüze uğradı tez kellesi vurula ! E hani yaşama hakkı ? Yaradan mısın canım sen, sana mı kaldı insanların yaşamalarına karar vermek ?
 2. Kadın doktor yok diye hasta olmasına rağmen muayene edilmesine bile izin verilmeyen kadınlar var; nerde sağlık hakkı ?
 3. Sürekli çıkan ve pedofiliyi yumuşatıp istismar değilmiş gibi gösterilmeye çalışılan çocuk evliliği haberleri; hani eğitim hakkı ?

İnsanlara ait hakları siz kullanırken sonuna kadar beyler, kadınlara neden engel koyuyorsunuz? Kadınlar insan değilse sizin gözünüzde, neyiz peki biz ? Ne güzel demiş Neşet Baba “Kadın insandır, biz ise insanoğlu.”. Öğrenmeniz ve idrak etmeniz gereken temel nokta bu: Siz ne kadar insansanız biz de öyleyiz! Peki bunu anlamamakta ısrar eden er kişilere karşı neler yapmalıyız ?

Bence işe önce çocuklardan başlamamız gerekiyor. Toplumsal ol dayatmasını yıkarak hatta ! Neden kızlar bebekle, erkekler arabalarla oynasın sadece ? Hepimiz ehliyet alıp araba kullanabiliyorsak ve de bebek bakabiliyorsak bence her çocuk her oyuncakla oynamalı, silahlar hariç. Sonraki aşama kadınların istedikleri ve yüreklerinin yettiği her şeyi yapabileceklerini kabul ettirmek bence. Yani erkek istiyor diye hiçbir kadın onunla sevişmek zorunda hatta bırakın sevişmeyi falan selam bile vermek zorunda değil. İnsanların sosyal çevrelerini belirleme özgürlükleri var zira. Bunları başarabilmek için önce kendinin farkında olmayan hemcinslerimin de kendilerine gelmeleri gerekiyor. Biz istersek yapamayacağımız ne var ki evrende ? İleride erkekler olmadan çocuk bile doğurabileceğimiz kanıtlanmışken hem de yapamayacağımız bir şey söyler misiniz bana ? Tüm ihtiyacımız yüreğimiz ! Biz bize inanmazsak insanların bize inanmasını bekleyemeyiz !

Mustafa Kemal Atatürk ve Kadınlarımız

Ey kadın kim olduğunu hatırla, yüreğinin ve içindeki gücün farkına var, nasıl şahane bir mucize olduğunu gör! Yürekli ol her şeyden evvel, ol ki sana insan değilmişsin gibi davrananlar bir adım geri gidip gerçeklerin farkına varabilsin!

Sevgiyle, huzurla ve edebiyatla kalın…

 Farklı bir ülkeden bir Türk kadını

 

 

 

Paylaşın !

Tuğçe Vural

10. Gezegen kitabının yazarı İngiliz Dili Öğretmeni Hırçın bir kelebek :)

Fikrinizi Paylaşın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.